Solroskärnor är ett populärt inslag i svenskarnas kost, perfekta som topping på sallader, i bakning eller som ett nyttigt mellanmål. När Konsumenttidningen Råd & Rön nyligen testade ett urval av just solroskärnor blev det dubbel seger för Coop. Testet omfattade både smakpanelens bedömning och laboratorieanalyser.
Solroskärnor, som både är goda och rika på protein, fibrer och nyttiga fetter, innehåller dessutom viktiga vitaminer och mineraler som E-vitamin och magnesium. Nu har konsumenttidningen Råd & Rön testat ett urval av solroskärnor på den svenska marknaden. Testet omfattade både smakpanelens bedömning och laboratorieanalyser av näringsvärde, förekomst av oönskade ämnen och fettkvalitet.
I testet tog Änglamarks solroskärnor hem titeln Bäst i test och beskrevs bland annat som ”jättehärliga solrosfrön”, ”härlig rund nötsmak” och ”perfekt” medan Coops egna solroskärnor, (”mycket goda”, ” bra konsistens” och ”stora och välformade”) blev panelens smakfavorit och utsågs till Bra val av Råd & Rön.
– Solroskärnor är ett enkelt sätt att göra maten både nyttigare och godare. Att våra produkter får så fina omdömen är ett kvitto på att vi levererar både smak och kvalitet. Vi är väldigt stolta över att både Änglamark och Coop får toppbetyg i testet, säger Minna Björklund, chef för egna varumärken på Coop Sverige.
Änglamark är Coops eget varumärke för ekologiska produkter, och solrosfröna odlas med fokus på miljö och hållbarhet. Coops egna solrosfrön är ett prisvärt alternativ som uppskattas för sin goda smak.
För mer information kontakta
Coops presstjänst: 010-743 13 13 eller media@coop.se



