Röda Korset får katastrofhjälp från Coop Forum

I juni kommer Röda korsets katastrofförråd i Halmstad att ta emot en stor sändning kläder och skor från Coop Forum. Inköpsvärdet för varorna är ca 1 miljon kronor.

– Det känns bra att kläderna kommer till hjälp och användning. I samband med att vi förändrat klädsortimentet inom hela Coop Forum-kedjan, har vi fått varor över, som nu kommer till nytta, säger Angelica Fihn, kategorigruppchef Coop Forum.

Kläderna och skorna kommer att skicks på järnväg till Uzbekistan, Kirgizistan och Tadzikistan.

– Allt vi skickar iväg måste vara efterfrågat och i de här länderna som är mycket fattiga, finns ett stort behov. Vi vet att hjälpen kommer fram och att den är uppskattad, säger Gerd Ovesson, samordnare vid Röda Korsets katastrofförråd.

En första sändning kläder och skor skickade tidigare under våren från Coop Forum Bäckebol till katastrofförrrådet, den sändningen har redan gått i väg till Kazakstan.

– Nu är det stort fokus på Burma och andra katastrofdrabbade områden. Det är dock inte kläder som behövs där i första hand, säger Gerd Ovesson vid Röda Korset.

Bildtext: Angelica Fihn, Coop Forum, är glad att kunna hjälpa Röda Korset.

Ytterligare upplysningar Coops pressjour tel 08-743 23 33

  • Ny VD leder Coop Tradings nordiska inköpssamarbete

    Ny VD leder Coop Tradings nordiska inköpssamarbete

    Coop Trading är glada att kunna meddela utnämningen av Anders Kind till ny VD för Coop Trading A/S. Anders tillträder officiellt rollen från och med oktober 2025 och tar över efter Michael la Cour, som tidigare meddelats, går in i en ny internationell roll på IKEA i Sydostasien.
    Read more
  • Träffa Coop i Almedalen

    Träffa Coop i Almedalen

    Snart kickar Almedalsveckan 2025 igång. Coop kommer vara i Visby för att delta i debatter, möten och samtal. Du finner oss i samtal om bland annat arbetet för en mer hållbar livsmedelskedja, bätt...
    Read more