Ny Coop Forum öppnar i Västberga i södra Stockholm

Pressmeddelande 2008-09-25

I dag öppnar Coop Sverige en helt ny Coop Forum stormarknad i Västberga strax söder om Stockholms innerstad. Stormarknaden ligger i det gamla San Remo-bageriet och kommer därför att ha en extra stor satsning på eget bageri.

– Många stockholmare känner igen San Remo-bageriets siluett från E4:an och nu när vi flyttar in i de nyrenoverade lokalerna har det känts naturligt att satsa extra på bageriet. Vi har också fått tillstånd att använda namnet San Remo till bröd och bakverk som vi kommer att sälja, berättar stormarknadschefen Mats Tägtström.

Den nya stormarknaden får förutom bageri också manuellt betjänade avdelningar för delikatesser och fisk. Maten och särskilt färskvarorna är den centrala delen i stormarknaden. För specialvaror har avdelningarna för Hemmet och Barnet prioriterats särskilt. Det blir också en avdelning för hemmafixare.

– Medlemmar och kunder kan hitta allt de behöver under ett och samma tak hos oss. Vi har ett fantatiskt läge – nära E4:an, centralt i söderort och samtidigt nära innerstan. Nu ser vi fram emot att få möta och ta hand om alla kunder, säger Mats Tägtström.

Tidigare i år öppnade Coop en ny stormarknad i Häggvik. Under hösten öppnas ytterligare två nya stormarknader i Kungsbacka respektive Stora Bernstorp (Malmö). Etableringarna är en del av Coops offensiva satsningar för ökad försäljning och långsiktig lönsamhet.

För mer information: Mats Tägtström, stormarknadschef Coop Forum Västberga, 070-713 57 03 Coop Sveriges pressjour, 08-743 23 33

  • Uppdaterad information: Coop förtydligar återkallelse av ägg gällande salmonellarisk

    Igår meddelade Coop en återkallelse av ägg av det egna varumärket ”Coop” på grund av risk för salmonella. Idag kan Coop, efter ny information från leverantören, förtydliga exakt vilka ägg som berörs. Återkallelsen omfattar endast ägg där en specifik kod på ägget kombineras med ett specifikt packerinummer på förpackningen.
    Läs mer
  • Coop återkallar ägg

    Coop återkallar ägg av det egna varumärket "Coop". Återkallelsen gäller äggförpackningar av 6-, 10-, 15- och 20-pack i äggstorlek medium och large. Återkallelsen görs med anledning av risk för salmonella.   
    Läs mer