Coop Tagliatelle återkallas – innehåller ägg

Coop Tagliatelle 500 gram innehåller felaktigt ägg till följd av ett misstag i produktionen. Återkallelsen gäller produkter med bäst före-datum 2015-03-13 till och med 2015-04-22.

Äggallergiska kunder uppmanas returnera produkten och får pengarna tillbaka i närmaste Coop-butik. Coop beklagar det inträffade och den felaktiga varan är stoppad från försäljning i butik. 

I Coops sortiment finns Coop Tagliatelle 500 g i två varianter; med och utan ägg. Båda varianterna med angivna datum innehåller alltså av misstag ägg. 

För ytterligare information:
För kunder: Coop Kundkontakt, tel. 0771-17 17 17
För journalister: Coops pressjour, tel. 010-743 13 13

  • Uppdaterad information: Coop förtydligar återkallelse av ägg gällande salmonellarisk

    Igår meddelade Coop en återkallelse av ägg av det egna varumärket ”Coop” på grund av risk för salmonella. Idag kan Coop, efter ny information från leverantören, förtydliga exakt vilka ägg som berörs. Återkallelsen omfattar endast ägg där en specifik kod på ägget kombineras med ett specifikt packerinummer på förpackningen.
    Läs mer
  • Coop återkallar ägg

    Coop återkallar ägg av det egna varumärket "Coop". Återkallelsen gäller äggförpackningar av 6-, 10-, 15- och 20-pack i äggstorlek medium och large. Återkallelsen görs med anledning av risk för salmonella.   
    Läs mer