Coop Inköp & Logistik skriver nytt avtal med Everfresh

Pressmeddelande 2008-12-05

Coop Inköp & Logistik AB har skrivit ett nytt avtal med Everfresh som leverantör av frukt och grönsaker. Avtalet har utökats och gäller hela nu Coop i Sverige, det vill säga samtliga Coop-butiker, både inom Coop Sverige och de detaljhandelsdrivande konsumentföreningarna.

– Genom att samla våra inköp hos en leverantör får vi bättre inköpsvillkor. Det är ett viktigt steg i det utökade samarbetet inom den svenska konsumentkooperationen och ett viktigt steg i vår strävan att minska våra inköpskostnader, säger Jörgen Månsson, vd för Cilab, Coop Inköp & Logistik AB.

Everfresh är sedan tidigare leverantör av frukt och grönsaker till Coop Sverige och flera av de detaljhandelsdrivande föreningarna.

– Frukt och grönsaker är den kanske viktigaste avdelningen när kunderna väljer butik och en viktig profilfråga för alla Coops kedjor. Tack vare det nya avtalet kan vi ytterligare stärka vår konkurrenskraft på det området, säger Jörgen Månsson.

Ytterligare upplysningar Coops pressjour tel 08-743 23 33

  • Coop tar in Tiktok-druvan alla pratar om

    Coop tar in Tiktok-druvan alla pratar om

    Den senaste frukten att trenda på Tiktok är en druva. Från den här veckan finns Shine Muscat-druvorna i ett begränsat antal Coop-butiker runtom i landet.
    Read more
  • Coop öppnar ny saluhallsbutik på Backaplan

    Coop öppnar ny saluhallsbutik på Backaplan

    Den 14 november öppnar Coop Backaplan Saluhall – en ny matdestination i hjärtat av det växande Backaplan. Butiken blir ett komplement till befintliga Stora Coop Backaplan och stärker Coops närvaro i ett område som just nu genomgår en omfattande stadsomvandling.
    Read more