Coop återkallar popcorn av egna varumärket Coop

Coop återkallar popcorn av egna varumärket Coop

Coop återkallar Coop spispopcorn (opoppade) 500 gram  på grund av att det upptäckts metallspån i ett fåtal förpackningar. Återkallelsen gäller förpackningar med bäst-före datum 2019-09-06, 2019-08-09 och 2019-08-10.

 

Coop tar händelsen på största allvar och undersöker tillsammans med leverantören det inträffade. Som en försiktighetsåtgärd stoppas de produkter som producerats de aktuella datumen för försäljning.

Följande bäst-före-datum omfattas av återkallelsen:

  • 2019-09-06
  • 2019-08-09
  • 2019-08-10

Kunder som köpt Coop spispopcorn 500 gram med ovanstående bästföredatum uppmanas lämna tillbaka dessa i Coops butiker för att få pengarna tillbaka.

Coop beklagar det inträffade.

För ytterligare information:
För journalister – Coops pressjour 010-743 13 13
För kunder – Coop Kundkontakt 0771-17 17 17

  • Uppdaterad information: Coop förtydligar återkallelse av ägg gällande salmonellarisk

    Igår meddelade Coop en återkallelse av ägg av det egna varumärket ”Coop” på grund av risk för salmonella. Idag kan Coop, efter ny information från leverantören, förtydliga exakt vilka ägg som berörs. Återkallelsen omfattar endast ägg där en specifik kod på ägget kombineras med ett specifikt packerinummer på förpackningen.
    Läs mer
  • Coop återkallar ägg

    Coop återkallar ägg av det egna varumärket "Coop". Återkallelsen gäller äggförpackningar av 6-, 10-, 15- och 20-pack i äggstorlek medium och large. Återkallelsen görs med anledning av risk för salmonella.   
    Läs mer