Coop återkallar Fajita Spice Mix

Coop återkallar Coop Fajita Spice Mix 40 gram med bäst före datum 02-12-2015. Produkten kan innehålla spår av mandel, vilket inte är deklarerat på förpackningen. Återkallelsen gäller enbart förpackningar med bäst före datum ovan.

Försäljningen stoppas i butik. Kunder som har köpt aktuell produkt och är allergiska mot mandel uppmanas att lämna tillbaka den till närmsta Coopbutik och får då pengarna tillbaka.

Coop beklagar det inträffade.

Ytterligare information:

För journalister – Coops pressjour, tel. 010-743 13 13
För kunder – Coop Kundkontakt, tel. 0771-17 17 17

  • Uppdaterad information: Coop förtydligar återkallelse av ägg gällande salmonellarisk

    Igår meddelade Coop en återkallelse av ägg av det egna varumärket ”Coop” på grund av risk för salmonella. Idag kan Coop, efter ny information från leverantören, förtydliga exakt vilka ägg som berörs. Återkallelsen omfattar endast ägg där en specifik kod på ägget kombineras med ett specifikt packerinummer på förpackningen.
    Läs mer
  • Coop återkallar ägg

    Coop återkallar ägg av det egna varumärket "Coop". Återkallelsen gäller äggförpackningar av 6-, 10-, 15- och 20-pack i äggstorlek medium och large. Återkallelsen görs med anledning av risk för salmonella.   
    Läs mer