Amer Mohammed chef för nya enheten Digital på Coop

Amer Mohammed chef för nya enheten Digital på Coop

Den prisbelönta serieentreprenören och AI-experten Amer Mohammed blir chef för Coops nya enhet Digital. Han har tidigare varit chef för både digital innovation och transformation på Stena AB och kommer närmast från Cap Gemini där han varit Chief Digital Officer.

Det var i början av september som Coop presenterade den nya enheten Digital med uppdrag att utveckla de affärsmöjligheter som digitaliseringen möjliggör. Till chef för den nya avdelningen utses nu Amer Mohammed. Han blir därmed ansvarig för att bygga upp den nya enheten – både med den digitala kompetens som redan finns på Coop idag och de nya talanger och kunskaper som kommer att behövas i framtiden.

– Jag är mycket glad att välkomna Amer Mohammed till Coop. Han har en djup teknisk kompetens kombinerat med erfarenhet från både att ha startat egna framgångsrika tech-företag och att ha drivit digitalt förändringsarbete i stora företag, säger Magnus Johansson vd på Coop.

Amer Mohammed kommer närmast från Cap Gemini och var innan dess ansvarig för digital innovation och transformation på Stena AB. Som 23-åring startade han sitt första företag Singelton Solutions i Schweiz, som då var världens första webbaserade distributionssystem för gratistidningar. Han grundade senare hälsoappen Healthy Heroes som belönades med Guldmobilen. Nu tar han plats i Coops företagsledning som chef för Digital.

– Matbranschen har hittills bara skrapat på ytan av de möjligheter som digitalisering och AI öppnar. Jag ser fram emot att driva denna utveckling som kommer att förändra både hur vi handlar och hur vi äter, säger Amer Mohammed, chef för Digital på Coop.

Amer Mohammed tillträder sin tjänst den första oktober samtidigt som Coops nya organisation träder i kraft.

För mer information, kontakta:
Coops presstjänst: 010-743 13 13

  • Coop sänker priserna på grönsaker och frukt

    Coop sänker priserna på grönsaker och frukt

    Med start på torsdag 30 mars sänker Coop priserna på färska grönsaker och frukt. Samtliga varor inom färska grönsaker, frukter och bär sänks med 12%, en sänkning som motsvarar momsen på livsmedel. Med sänkningen vill Coop stötta sina medlemmar, som fått allt högre kostnader under den senaste tiden.  
    Läs mer
  • Vi-skogen 40 år – 5,8 miljoner träd planterade tack vare skänkt pant från Coops kunder

    Vi-skogen 40 år – 5,8 miljoner träd planterade tack vare skänkt pant från Coops kunder

    Biståndsorganisationen Vi-skogen har i år arbetat 40 år i östra Afrika med hållbart jordbruk och att lyfta människor ur fattigdom. Sedan 2004 har de också samlat in pant som skänkts av svenskarna tack vare samarbete med Coop via Biståndsknappen på pantautomaterna. 2022 skänktes 6,5 miljoner kronor av panten – för vilket Vi-skogen kunde plantera över 260 000 träd. Sedan starten på pantsamarbetet har 5,8 miljoner träd planterats.
    Läs mer