Coop rullade hem såväl första- som andraplats i ett större konsumenttest av familjens favoriter färdigstekta köttbullar.
Med starka helhetsbetyget 4,3/5 var Coop köttbullar ensamt om, i konkurrens med åtta andra produkter, med över 4 på betygsskalan 1-5. Juryn ansåg köttbullarna som såväl goda, klassisk smak, god stekyta samt bra kryddning. Även Coops billigare egna varumärke, Xtra, gick hem hos juryn och försåg sig med en andraplats (3,5/5 i helhetsbetyg): ”Om man gillar stora köttbullar ska man välja dessa” konstaterade juryn.
– Köttbullar är ett givet inslag i såväl vardagen för många familjer: till festliga högtider som midsommar, till snabbmakaronerna en måndag, och på en välproppad smörgås med rödbetssallad för en utflykt i naturen. Helt klart en favorit i alla väder och året runt. Det känns tryggt och glädjande att vi kan erbjuda marknadens bästa färdigstekta köttbullar till en låg prisbild, säger Minna Björklund, chef EVM Coop Sverige.
I blindtestet fick en testpanel, bestående av vuxna och barn i olika åldrar, ge sitt omdöme om köttbullarnas smak, utseende och konsistens.
För mediefrågor, kontakta
Coops presstjänst: 010-743 13 13 eller media@coop.se