Coop återkallar Änglamark frysta jordgubbar

Coop återkallar Änglamark frysta jordgubbar

Coop återkallar Änglamark frysta jordgubbar, 225 gram, med bäst-före-datum 2022-08-14. Vid Coops egenkontroll har otillåtet bekämpningsmedel hittats. Produkten innebär inte någon direkt hälsofara.

Coop tar händelsen på största allvar och undersöker tillsammans med leverantören det inträffade. De uppmätta nivåerna av bekämpningsmedel innebär inte någon direkt hälsofara. Bekämpningsmedel ska inte förekomma i Änglamarks produkter och som en försiktighetsåtgärd har Coop beslutat att stoppa produkten med aktuellt bäst-före-datum för försäljning. Konsumenter som köpt Änglamark frysta jordgubbar 225 gram med ovan bäst-före-datum uppmanas lämna tillbaka produkten i Coops butiker och få pengarna tillbaka.

Coop beklagar det inträffade.

Bakgrund: Bekämpningsmedlet som uppmätts är Iprodion, ett mögelbekämpningsmedel. Bekämpningsmedel ska inte förekomma i Änglamarks produkter.

 

För ytterligare information: 
För journalister – Coops pressjour 010-743 13 13
För kunder – Coop Kundkontakt 0771-17 17 17

  • Uppdaterad information: Coop förtydligar återkallelse av ägg gällande salmonellarisk

    Igår meddelade Coop en återkallelse av ägg av det egna varumärket ”Coop” på grund av risk för salmonella. Idag kan Coop, efter ny information från leverantören, förtydliga exakt vilka ägg som berörs. Återkallelsen omfattar endast ägg där en specifik kod på ägget kombineras med ett specifikt packerinummer på förpackningen.
    Läs mer
  • Coop återkallar ägg

    Coop återkallar ägg av det egna varumärket "Coop". Återkallelsen gäller äggförpackningar av 6-, 10-, 15- och 20-pack i äggstorlek medium och large. Återkallelsen görs med anledning av risk för salmonella.   
    Läs mer